První písemné zprávy o Drahanech pochází z roku 1309. Je zde zmiňováno městečko Drahany s farou. Za husitských bouří bylo vypáleno a ztratilo svůj význam. Na jeho území zůstala je malá, chudá obec, o kterou neměli kněží zájem, neboť zde byly zabrány i farní majetky. V roce 1633 byla obec Drahany přidělena k farnosti Určice a v roce 1660 do Jedovnic. V období třicetileté války fara s celou obcí téměř zanikla a zůstal zde pouze malý, dřevěný kostel. Stál na místě nynějšího, uprostřed hřbitova a měl jeden oltář a čtyři obrázky svatých.

Kamenný kostel byl postaven v 18. století. Požehnal ho v roce 1790 prostějovský děkan P. František Kelner. V roce 1830 přibyla nová fara a vznikla samostatná farnost. Po první světové válce proběhla obnova interiéru kostela a věže. Pohromou se stala druhá světová válka. Kostel utrpěl mnoho škod, ale oprav se dočkal až v letech 1954-62. Okna nesou mozaiky českých patronů a oltář znázorňuje Křest Kristův a smrt sv. Jana Křtitele. Autorem je Raimund Ondráček.

Zdroje: internet, Jan Soldán - kniha "Drahany a region"

Kostel sv. Jana Křtitele Drahany
Všechna práva vyhrazena 2017
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky